Yatak odasının evlerimizdeki en önemli odalardan bir tanesi olduğunu inkar edemeyiz. İş hayatının yoruculuğu ve tüm diğer sorumluluklarımızın ardından gevşemek, rahat bir uyku konforu yaşayabilmek ve kendimizi yeniden şarj edebilmemizin anahtarı diyebiliriz. Bu önemli konfor odamızda dekorasyon fikirlerinden ilham bulabilmemiz çok önemlidir.


DEKORASYON İÇİN SEÇTİĞİNİZ RENKLERE ÖZEN GÖSTERİN


Cesur ana tonları tercih etmek yerine, yatıştırıcı ve dinlendirici etkileri olan tonlara yönelin. Lavanta, mavi ve yeşilin yumuşak tonları odaniza dinginlik katacaktır ve zengin mücevher tonları ise odanın rahatlık havasını belirlemeye yardımcı olacaktır. Örneğin, mandalina yerine bakır gibi favori renklerinizin tonlanmış versiyonlarını yatak odasında da kullanabilirsiniz.


ODANIZIN BEŞİNCİ DUVARINI UNUTMAYIN


Yatak odanızda tavanınız beşici duvarınızdır ve yatakta uzanırken izlediğiniz bir tavan önemle özen ister. Yumuşak bir tonda boya kullanmak ya da küçük de olsa dekoratif desenler kullanmak, genel yatak odası dekorasyonunuz için size uzun bir yol kat ettirecektir. Hafif tonlarda boyamak dışında, tavanınız için uygun tonlarda duvar kağıtları tercih edebilir ve daha dekoratif kalıplarla tavanınızı süsleyebilirsiniz. Ek bir lüks dokunuş için, üzerinizdeki “beşinci duvara” renk,doku ve desen getiren kristal veya narin tonlardan oluşan bir avize ekleyebilirsiniz.


DEKORASYONU BASİT TUTUN


Yatak odası dekorasyon stiliniz ne olursa olsun, öncelikle rahat, sofistike ve zarif görünüme sahip olmalıdır. Hareket kolaylığınız için, yatak ile yan duvarlar ve büyük mobilyalar arasında geniş boşluklar bırakın. Gardrobunuza veya banyoya ulaşmak için yatak etrafında dönmeniz gerekiyorsa eğer, işleri daha düzenli hale getirmek için yatağınızı en doğru pozisyona nasıl getirebileceğinize bakın. 


Yatak odası takımı seçiminizi yaparken tüm dekorasyon öğeleri ile olacak olan uyumunu gözden geçirin. Mobilya tercihlerinde dekoratif görünümün yanı sıra, kullanışlı, konforlu ve depolama alanlarının yeterli olması konusunda dıkkat edin. Ve yatak odanızda sadece ihtiyacınız olan ürünlere yer verin. Seçeceğiniz aksesuarları minimumda tutun ve güzel bir tablo seçin, bazı aile fotoğrafları, minik çiçekler ve mumlarla göz yormayacak şekilde minimal dekorasyon objelerini tercih edin.


MOBİLYA SEÇİMİNDE DOĞRU BOYUTLARA DİKKAT EDİN


Yatak odası mobilyası seçimlerinden önce, bir kat planı ile alanın ölçülü bir çizimine bakarak, sahip olduğunuz alanın boyutunu mutlaka gözden geçirin. Bu konu özellikle yatak odası mobilyaları için önemli bir konudur. Küçük bir odaya sahipseniz geniş ve ağır bir yatak ve şifonyer tercih etmemelisiniz. Geniş bir odaya sahip olmanız durumunda ise küçük mobilyalar tercih etmemeye özen gösterin. Küçük mobilyalar tercih etmeniz durumunda, kocaman bir alanda dekorasyonunuz kaybolmuş gibi gözükecektir.


BOL DEPOLAMA ALANINA SAHİP OLUN


Dingin ve huzurlu bir yatak odasının en önemli elementi ferah olmasıdır. Ama eşyalarınız ortalıklarda kalabalık şekilde beklerken sadece gözlerinizi yorar. Depolama alanlarınızı verimli kullanarak bu kalabalıktan kurtulmalı ve dekor ürünlerinizi ön plana çıkarmalısınız. 


ÖZEL BİR KÖŞENİZ OLSUN


Oturup dinlenmeniz, bir kitap okuyup rahatlayabilmeniz için, kendinize samimi bir dinlenme köşesi hazırlayın. Tek ihtiyacınız olan yatağınızın köşesine koyacağınız rahat bir sandalye ve sehpadır. 


LÜKS KUMAŞLARLA KENDİNİZİ ŞIMARTIN


Yatak odanızda tercih edeceğiniz kumaş ürünler, yaşayacağınız konforu önemli derecede etkiler. %100 Pamuk ürünler dışında ve 350’den daha az iplik dokumasına sahip ürünleri tercih etmeyin. Beş yıldızlı bir otel konforu için nevresimlerinizi kuru temizlemeciye gönderin ve böylelikle yeni gibi ütülü kumaşlarınıza her seferinde kavuşun. Ayrıca, okuma koltuğunuzun bir koluna yumuşak ve ince dokulu bir battaniye atabilir ve dekoratif bir yatak odası halısı ekleyebilirsiniz.


PENCERELERİNİZİ SÜSLEYİN


Güzel giyinmiş pencereleriniz, odanızın dekorasyon manzarasının görünümüne yardımcı olur ve odaya renk, desen, doku ve yumuşaklık katmanın farklı bir yoludur. Gündüz için ışığı filtreleyen ve gece olduğunda mahremiyet sunan perdeleri tercih edin. Gündüzleri de güneş ışığından uzak dinlenebilmeniz için gün ışığını dışarıya hapseden stor perdeleri tercih edebilirsiniz.


ÇOKLU AYDINLATMA SEÇENEKLERİ KULLANIN


Yatak odasında birden fazla aydınlatma kullanmak, konfor ortamınızı oldukça etkiler. Ortam ışığı, genel odanızın aydınlatmasından sorumlu olurken, küçük aydınlatmaları duvarlarınızı aydınlatacak şekilde daha hafif olarak ayarlayabilirsiniz. Kitap okumak vb. etkinlikleriniz için de başucu lambalarınızı unutmayın.


TEKNOLOJİYE MOLA VERİN


Dinlenmek ve yenilenmek için cep telefonunuzu, bilgisayarınızı ya da egzersiz aletlerinizi yatak odanızdan uzak tutun. Bize güvenin: Okumaya, uyumaya ve romantizme ayrılmış bir odaya sahip olmayı seveceksiniz.